
Sel nädalal tuli mul esimest korda ette, et klass (loe: osad õpilased) ajas oma käitumisega mind närvi. Kui algasid viima paaristund.. ehk viimane tund päevas, siis mul oli näos lai naeratus - jeee, juba saab pikk tööpäev läbi. Tuju viiski alla kogu viimane tund. Sama ka järgmisel päeval, aga päeva keskel. Viimane tund oli vastupidi üldse väga muhe ja hästi lahe.
Aga mida teha? Närvi ju ei tohi minna. Õpetaja haridust mul ka pole ja mingeid meetmeid ma pole õppinud ka. Pealegi, mulle tõsiselt ei meeldi tratsioonilised "lahendused" sellistele situatsioonidele. Ometigi olen minagi see, kes ei ole üldises mõttes rahul meie haridussüsteemiga ja oleks tobe, kui ma jätkaks "traditsioone".
Olen ma siis klassi ees ja ei tea mida teha. (Ei ole just parim olukord õpetaja jaoks vist..) Noh, antud juhtudel panin neid kirjaliku tööd tegema. Ühel korral õnnestus, teisel korral mitte nii nagu oli plaanitud. Isegi see polnud kõige hullem, et ma ei teadnud, mida teha - hoopis nõmedam on see, et tund läks sisuliselt raisku, aga kuna varsti tuleb kontrolltöö, siis kordamistunni asemel võtame nüüd materjali edasi. Seda ma ka tunni lõpus seletasin neile.
Tegelikult.. Formaalse haridusega ongi see raske, et vaatamata sellele, et tahaks tundi huvitavamaks teha, tuleb jälgida ka seda, et midagi saaks ka õpitud. Ei ole ju mõtet küsida mingeid tuime mõisteid või igasuguseid definitsioone, kui need lähevad hiljem nädala pärast meelest.
Asja ärgitas (ja tõi tugeva muie näole) veel kolmapäevane infominuti koosolek, kus enamasti õppedirektor võtab sõna ja toob välja, mis on hetkel halvasti. Ok, sellest on kitsas ringis palju räägitud, kuidas me 21. sajandil õpetame lapsi 19 või 20. sajandi meetmetega. Viimasel ajal ka ühe kõrgkooli rektor on sellest Eesti ajakirjanduses sõna võtnud, aga tegelikult sellest räägitakse aastaid. (Nt. Sir Ken Robinson räägib, kuidas meie haridussüsteem tapab loovuse) Kuidas õpilased peavad täpsel kellaajal teatud märguande peale klassi jõudma. Kuidas "vale" käitumine karistatakse (ja isegi nö õiget keegi ei pane tähelegi).
Infominutid kestsid ligi tund aega, kus peamiseks teemaks oli see, miks õpetajad lasevad õpilasi mõni minut varem klassist välja (eriti söögivahetundide ajal) ja rikutakse distsipliini. Selline meetod õpetab väga hästi, kuidas tulevikus peab tehases käituma. "Trrrrrrrrrr" - Tööle. "Trrrrrrrrrr" - Paus. "Trrrrrrrrrrrr" - Tööle. "Trrrrrrrr" - Koju. Kas see, kui õpilastele kästakse (või keelatakse midagi) kategooriliselt õpetab neile distsipliini või tuleb läheneda teise nurga alt? Võib-olla selgitada õpilastele, et söök ei lähe kahe minuti pärast kuhugi ära. Probleemiks on tegelikult ju siin järjekorrad, mis tekivad. Ma ei tea... küll täpselt, mida tuleks selle probleemi lahenduseks ära teha, aga vblla see pole kõige pakilisem. (PS. Ei, minu tundidest õpilased ei lähe varem ära, aga siiski...)
Üheks teiseks tähtsamaks mõtteks, mis jäi mõlkuma oli RAHA. Jutuks tuli see, et osad õpetajad täidavad halvasti päevikut ja mõnikord on tundide sisu osa täitmata, mida hiljem täidetakse kas aasta lõpus või veel hullem uue õppeaasta alguses. Kirjutatakse sinna sisuliselt seda, mis oleks pidanud olema õppekava järgi, mitte mis tegelikult tunni sisu oli (kes siis seda täpselt enam mäletab tagant järgi). Ok, kuigi bürokraatia on pahatihti tüütu, siis mõnikord on dokumentide täitmine hea viis kasvõi enda järje hoidmiseks. Mida kenijaalne õppedirektor siis selle peale ütleb? Kui midagi pole kirjutatud, siis järelikult tundi ei toimunud. Ja kui tundi ei toimunud, siis mille eest õpetajad said RAHA?! Raha? Miks ta ei võiks öelda, kui tundi ei toimunud, siis mida omandasid (või vastupidi ei omandanud) selles aines õpilased? Kas õpetaja ameti puhul on tõesti kõige suuremaks mõõdupuuks raha? Ja mis on kõige huvitavam.. Päris mitme õpetaja jaoks on. See ON nende jaoks "lihtsalt töö" Kuna midagi muud ei olnud teha või see tundub lihtsam võrreldes teiste ametitega või misiganes muul põhjusel. Nii kaua kuni selliseid õpetajaid veel on, siis on raske ka haridussüsteemis midagi muuta. Saada neid koolitusele? Koolitustel käivadki sellised töötajad (ma ei tahaks neid õpetajateks nimetada), sest boss käskis, sest oli kohustuslik. Selliseid töötajaid on päris palju ka muudes ettevõtetes, aga kas just koolis peabki see nii olema?
Tegelikult see sama õppedirektor ütles mulle tööintervjuu ajal, kui ma küsisin, kas ületunde ei ole liiga palju: "Aga see on ju raha!". Siis ma panin talle seda pahaks ja ütlesin, et ega ma raha pärast siin pole. Kas ma tõesti ei leiaks tasuvamat tööd? Ta kähku kaotas oma irve näolt ja mõtles mingi tobeda vabanduse (ei mäleta enam, mida ta seal vastas). Siis arvasin, et vblla ma ei pea temaga palju kokku puutuma ja püüan oma aastast maksimumi võtta ilma temata. Natuke kõhe tunne oli küll selle kooli suhtes alates sellest.
Sa ei kujuta, kui lahe õppedirektor neil oli eelmisel aastal. Temaga oli lahe suhelda, tal olid hästi lahedad mõtted - ta oli inimlik. Ta töötaski ainult aasta seal koolis ja eelmisel kevadel ta ka lahkus - lahkhelid direktoriga. Asenduseks siis asetatigi selline isik, kes ei hakka direktorile vastu, kes täidab käsku nii nagu "peab" - ei mõtle ehk liiga palju enda peaga. Jah, ta teeb ilusti töö ära ning on ülilojaalne, aga kas see viib edasi? Kas see arendab? Mina olen alati selle poolt, et lahkhelid (mõistuse piires muidugi) on hea nähtus, mis viib edasi. Neid ei tasu võtta isiklikult - on erinevad inimesed ja on erinevad vaated. Üks kord on sul õigus, teine kord mitte. Väike vaidlus on tervislik.
(Nüüd hakati minuga msn-s rääkima ja viidi mõte mujale, aga ma proovin ära lõpetada)
Lühidalt need olidki sellised asjaolud, mis panid mõtlema. Panid lausa nii palju mõtlema, et tekitasid paar mõtet, kuidas saaks olukorda lahendada. Sir Ken Robinson ütleb, et süsteemi pole vaja mitte reformida vaid ära muuta (transformida). Ja nii ongi - ega kui praegusele õpilasele öelda, et ta EI PEA tulema märguande peale koheselt tundi (märguanne ei pea olema tirisev kell vaid mõnus muusikaline vahepala.. nagu nt teie koolis pidavat olema), see on lihtsalt tema jaoks SOOVITUSLIK. Tund algab koheselt kui märguanne kõlab, aga keegi ei hakka kontrollima, kas sa oled kohal või mitte. Kuidas see siis võiks ideaalis töötada?
Minu meelest lahendaks nt olukorra ära see, kui juba esimesest klassist alates muudetaks keskkonda. Üheks lahenduseks, mille peale minu pea tuli oleks see, et klassis pole mitte üks õpetaja vaid 2. Kas mõlemad lausa peavad olema õpetajad või üks nendest on assistent (nagu on kirurgid ja assistendid). Tund algab, õpetaja alustab tundi. Kui keegi tuleb hiljem või üleüldse tekib küsimusi, siis kahekesi on seda palju mugavam ära lahendada. Kui keegi jääb siiski hiljaks, siis teine õpetaja saabki teda aidata ja lühidalt ära seletada, mis toimub.
Üleüldse, hilinemist võiks mitte karistada vaid kohalolu premeerida. Iga õpilane, kes on kohal saab ütleme 1p oma punktidele juurde iga tunni eest. Või nt, kui sa pole KORDAGI hilinenud, siis saad märgatava punktisumma oma lõpuhindele juurde (või kontrolltööle või mis iganes kontrollsüsteemile, mille põhjal kujuneb hinne). Märgatav, ehk siis selline, mis paneb mõtlema üldse selle variandi üle. Ei hakka täpsemalt seletama ja juurdlema, mis on plussid ja mis miinused.. las ma unistan :D
Muidugi lisaefekti annaks juurde, kui klassid poleks mitte 30+ suurusjärgus vaid max 15... ja veel parem kusagil 10 õpilast klassis. Õpetaja saab palju paremini hakkama väiksema grupiga ja ka personaalne lähenemine on suurem. Sellisel juhul pole vaja kahte õpetajat ja kui eelmise variandi puhul olekski vaja kahte õpetajat, et lihtsalt grupiga paremini hakkama saada, siis üks õpetaja ongi võetud umbes 15 õpilase kohta ja õpetajate arv mõlemal korral oleks sama.
Iseenesest kujuta ette kui lahe oleks kui klassi ees oleks kaks õpetajat töötamas tandemina. Nad teevad omavahel nalja, mitte õpilaste üle (mõned õpetajad teevad nii, et meeldida teisele osale õpilastest nt). Väga rasked on tekkima "lemmikud", sest õpetajad on erinevad ja suudavad olukorda tasakaalustada. Vahele ei jää ainest tähtsat infot, sest mida üks inimene ei märka, seda märkab teine jne jne.
Igas müügikoolituses räägitakse, et palju suurema eelise annab see, kui müügikohtumisele mindakse kahekesi. Sama lugu on ka selle juhtumiga.